Четвер, 25.04.2024, 14:36
Вітаю Вас Гість | RSS

Дистанційний центр хімічної освіти

Меню сайту
Наше опитування
Як Ви готуєтесь до ЗНО
Всього відповідей: 190
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
...
Зворотній зв'язок
Ім`я відправника *:
E-mail відправника *:
Тема листа:
Текст повідомлення *:
Оцінка сайту:
Код безпеки *:

Альдегіди


До альдегідів належать сполуки, які у своєму складі містять альдегідну групу. Альдегідна група є функціональною групою альдегідів:

Скорочено альдегідну групу записують: −CHO. Найпростішим альдегідом є мурашиний альдегід, у молекулі якого до альдегідної групи приєднаний атом Гідрогену, його молекулярна формула — CHO2.
Зв’язки атома Карбону в альдегідній групі аналогічні до зв’язків у ненасичених вуглеводнях: три його валентні електронні хмари в стані sp2-гібридизації утворюють зв’язки із двома атомами Гідрогену (в інших альдегідах — з атомами Гідрогену й Карбону) і з атомом Оксигену.
З’єднані подвійним зв’язком атоми Оксигену й Карбону мають різну електронегативність. Унаслідок цього область перекривання електронів (область найбільшої електронної густини) зміщена до атома Оксигену. Таким чином, подвійний зв’язок C = O поляризований:


Загальна формула насичених альдегідів CnH2nO.
Альдегіди — безбарвні речовини, з характерним запахом. Перший член гомологічного ряду альдегідів — формальдегід — при звичайних умовах є газоподібною речовиною (на відміну від спиртів).

Хімічні властивості альдегідів

1. Горіння.

2. Гідрування. Гідрування альдегідів проходить у присутності каталізаторів (Ni, Pt, Pd тощо).

3. Окиснення альдегідів (реакція «срібного дзеркала»).
Аналогічно до аргентум оксиду купрум (ІІ) гідроксид здатний окиснювати альдегіди. При цьому утворюється жовтий осад одновалентного купрум (І) гідроксиду:

При подальшому нагріванні відбувається розклад купрум (І) гідроксиду й утворення червоного осаду одновалентного купрум (І) оксиду:



Добування альдегідів

1. Окиснення спиртів.

2. Окиснення метану.
Метод добування формальдегіду з метану складається, в основному, з кількох стадій: 
1) шляхом взаємодії метану з водною парою добувають водний газ (суміш водню й карбон (ІІ) оксиду CO); 2) із нього синтезують метиловий спирт; 
3) потім спирт окиснюють у мурашиний альдегід:
3. Реакція Кучерова.
4. Окиснення етилену киснем.

Застосування альдегідів

Формальдегід

Застосовують у виробництві термореактивних пластмас, феноло-формальдегідних та сечовино-формальдегідних смол. Формальдегід є біологічно активною речовиною: під його впливом відбувається згортання (денатурація) білка. На цьому ґрунтується його (точніше його водного розчину — формаліну) застосування як засобу для дезінфекції, як дубильного засобу та консерванта для анатомічних препаратів. Формаліном називають 37—40% водний розчин формальдегіду, до якого як інгібітор полімеризації додають 6—15% метанолу. У медицині також використовують похідні формальдегіду — гексаметилентетрамін (уротропін).

Ацетальдегід

Найважливіші застосування оцтового альдегіду ґрунтуються на використанні його реакцій окиснення та відновлення. За допомогою першої з них добувають оцтову кислоту, за допомогою другої у деяких країнах — етиловий спирт. Основне застосування оцтового альдегіду — добування оцтової кислоти.

Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Калькулятор
Анкета
E-mail отправителя *:
Що Вам сподобалось на сайті *:
Яка тема з хімії для Вас найбільш важка *:
Як Вам дизайн сайту *:


Що Вам не сподобалось на сайті *:
Чи допомогли Вам матеріали сайту *: